Archive for January, 2010

Glashütte Original – Senator Sixties Panorama Date

 

Glashütte Original Senator Sixties Panorama Date

 

Az elmúlt néhány hónapban írt hírekben egyre többször írtam a klasszikus jegyek visszatéréséről, hogy egyre több márka nyúl vissza a teljesen letisztult, egyszerű felépítésű modellekhez és alkotja újra őket napjaink technológiai színvonalához mérten. Nos a Glashütte manufaktúrában úgy gondolhatták elég volt az "utalásokból" a "csak" néhány stílus jegy alkalmazását illetően, konkrét és határozott lépésre van szükség ahhoz, hogy ne kezdjen megint telítődni ezen áramlat által fogant modellek szegmense is. A Senator Sixties Panorama Date modell maga a tökéletes remake, mely minden porcikájában sugallja a 60-as évekre jellemző külalakot. Első pillantásra és csak a számlap felől szemlélve mindenképpen. Azonban ahogy megpillantjuk a nagy dátumos kijelzőt, máris sejtésünk lehet arról, ismerve a Glashütte eddigi alkotásait, hogy mi rejtőzhet a csodálatos számlap alatt. Nos igen, ott végzi dolgát és szolgáltatja a meghajtást a mesterien megmunkált automata 39-47 típusjelű manufaktúra szerkezet, melyet a zafír üveg hátlapon keresztül csodálhatunk meg a 21k arany felhúzó rotorral együtt. Igazi ellentmondás a számlap és a hátlapon keresztül elénk táruló látvány, de mégis elismerően tudunk csak bólogatni, hiszen a megvalósítás zseniális és minden részlete tökéletes, szépséges, nem lehet belekötni. A szerkezet billegő kereke 28.800 lengésszámmal dolgozik, járástartaléka 42 óra. A nemes acél polírozott tok 42mm széles és 12.4mm magas, víz(csepp) állósága 30 méter. 

 

 

Glashütte Original - Senator Sixties Panorama Date

 

Glashütte Original - Senator Sixties Panorama Date

 

 

 

Ateliers de Monaco – Ronde d?Or

 

Ateliers de Monaco Ronde d’Or

 

Limitált kiadás: 18 db

Monaco talán mindenki számára a luxus kategóriájának legfelső fokát jelenti a maga teljesen egyedülálló atmoszférájával, még úgy is ha a legtöbb ember csak képeken, filmekben vagy az F1 versenyek közvetítésében láthatja. A tény hogy egy hercegségről és nem államról beszélünk, amiről tudjuk hogy adóparadicsom, hogy a világ leggazdagabb emberei töltik ott idejük egy részét állandóan, hogy mindez egy mediterrán európai hangulatú "kis városban" zajlik, teszi Monaco-t varázslatossá, misztikussá a hétköznapi emberek számára. Nos ebben a miliöben mi sem természetesebb, hogy a mechanikus órák új reneszánsz korában születik egy kifejezetten Monaco-ban készített top luxus időmérőket készítő manufaktúra, akik nem igen foglalkoznak a "SWISS MADE" fogalmával. Nemes egyszerűséggel azt gravírozzák jól látható helyekre hogy "Made in Monaco". Ugye érezzük máris azt a bizonyos hangulatot :) Természetesen a tudás melyre alapozhatták mindezt, a jó öreg svájci tradíciókra épül és a Haute Horlogerie jegyében manifesztálódik csodálatos időmérőkben. A Ronde d’Or modell 43mm széles és 13mm magas tokján belül a titán és a 18k arany felhasználásának dominanciája érvényesül. A meghajtást adó XP1 tourbillon modullal épített szerkezetet szabadalmaztatták, gátszerkezete szilíciumból készül. A zafír üveg hátlapon keresztül láthatjuk a művészien díszített szerkezetet és az önmagában ékszer kategóriába tartozó 18k arany felhúzó lendkereket. A számlaphoz onix és kagylóhéj betéteket használtak. 

 

http://www.orahirek.hu/wp-content/uploads/monacosilver.jpg

 

 

Maurice Lacroix – Pontos Decentrique Phases de Lune

 

Maurice Lacroix Pontos Decentrique Phases de Lune

 

Limitált kiadás

A Maurice Lacroix a Pontos modell családdal a házon belül egy új időszámítást indított el néhány évvel ezelőtt. A klasszikusnak nevezhető modell családok mellett született egy egészen új szemléletet megtestesítő kollekció, mely a tradícionális órakészítés hagyományait átvezette a 21. század világába a márka értelmezésében. A modell család legújabb szépsége akár egy modern retrográdnak is felfogható, hiszen hagyományos mutatóból csak egyet láthatunk az eltolt elhelyezkedésű számlapon, mely a percek jelzéséért felel. Az órákat már ennek a perc számlapnak a belső ívén kivágott ablakban látható forgó tárcsa részlet jelzi. A 3 és 5 óra között negyed hold formában kivágott, a perc számlaphoz illesztett ablakban láthatjuk a holdfázis kijelzés aktuális állapotát. A perc számlap és holdfázis ablak ízléses illesztése a Föld és a Hold egy adott pillanatban látható egymáshoz viszonyított helyzetére enged asszociálni ha jobban megnézzük. A 6 órás pozíciónál a dátum kijelzése látható egy csak részben látható tárcsán, melyből mindig az aktuális nap lesz kontrasztosan fehér a többi inaktív szürke mellett. A 45mm széles homok fújt titán tok speciális bevonatot kapott, amitől a kézzel fogdosás és egyéb zsíros jellegű szennyeződések nem maradnak meg rajta. A meghajtást ML122 típusjelű automata szerkezet biztosítja a fentebb tárgyalt óra/perc/hold fázis kijelzéssel, melyet szabadalom véd immáron, ezzel is tanúbizonyságát adva a Pontos filozófia jelentőségének.

 

Maurice Lacroix - Pontos Decentrique Phases de Lune

 

Richard Mille – Aerodyne Dual Timezone

 

Richard Mille Aerodyne Dual Timezone

 

Richard Mille legújabb high-tech csodája a Haute Horlogerie jegyében az Aerodyne Dual Timezone nevet kapta. A már szinte védjeggyé vált jól ismert formájú és 48mm x 40mm x 14mm méretű tok a manufaktúra saját RM022 típusjelű kézi felhúzású tourbillon modulos, két időzónás szerkezetének ad helyet, járástartalék és nyomaték kijelzéssel. 

 

Richard Mille - Aerodyne Dual Timezone

 

 

JeanRichard – Aquascope

 

JeanRichard Aquascope

 

A JeanRichard műhelyeiben látszik, hogy zajlik az élet és lázas munka folyik, sorban jelennek meg ugyanis az új modellek. A legútóbbi Aquascope modell a jólmegszokott formájú 44.5mm átmérőjű, dupla koronás nemes acél tokot kapta 12mm magassággal. A zafír üveggel szerelt tok 30 bar nyomásig ellenálló a vízzel szemben. A meghajtást JR1000 típusjelű 27 köves automata manufaktúra szerkezet adja, melynek járástartaléka 40 óra.

 

 

IWC – Da Vinci Ceramic Chronograph

 

IWC Da Vinci Ceramic Chronograph

 

Az IWC Da Vinci család új tagja különleges cirkónium oxid és titán ötvözet tokot kapott melynek átmérője 44mm, hossza 52mm, magassága pedig 15mm. A testes de elegáns tok csillanásmentes zafír üveggel szerelt, vízállósága 3 bar. A meghajtást automata IWC 89360 jelű 40 köves kronográf szerkezet biztosítja a billegő 28.800 féllengésszáma mellett. A járástartalék 68 óra.

 

http://www.orahirek.hu/wp-content/uploads/IWCceramica1.jpg

 

 

Officine Panerai – Radiomir Tourbillon GMT Ceramique

 

Officine Panerai Radiomir Tourbillon GMT Ceramique

 

PAM00348

Talán a Panerai ezen modellje az egyik legjobb bizonyíték arra, micsoda fellendülés és egyben verseny is is zajlik az óraipar legmagasabb szegmensében. A márka aki mindig is innovatív volt de ugyanakkor elég mereven ragaszkodott és tartotta magát a tradícionális Panerai arculathoz, most egyszer csak tőle eddig szokatlan, nagyívű lépést tett a high-tech irányába. A jellegzetes tok forma és méret megmaradt, de a 48mm széles házat, hozzá a külső rámát és a jelzett csavaros koronát fekete kerámiából készítették el. A tokhoz szabadalmaztatott úton csatlakozó, a szíjcserét megkönnyítő tartó fülek acélból készültek, fekete bevonatuk a DLC technológiának köszönhetően gyakorlatilag karcolhatatlan. A meghajtásról a manufaktúra saját P.2005/S típúsú kézi felhúzású, 31 köves, 3 rugóházas tourbillon komplikációs szerkezete gondoskodik. A műszer 28.800 féllengésszámmal dobog a karcolhatatlan házban. A 277 komponensből összeállított szerkezet 3 rugóháznak köszönhetően a járástartalék már tekintélyes 6 nap hosszúságúra nyúlik. Az indusztriális megjelenésű teljesen fekete, szkelettált számlapot Superluminova bevonatú arab számok és indexek kontrasztja töri meg kissé, a szerkezet mélyebb rétegeinek egyes elemeivel együtt. A 3 óránál látható kis indikátor tárcsa a 24 órás kijelzésért felel, míg a 9 óránál látható a kis másodperc és a tourbillon kijelzője. A centrális óra és perc mutató mellet a GMT mutató jár még körbe.

Az óra jelzett bőr szíjjal és állítható acél fekete (DLC) csattal érkezik. 

 

Officine Panerai Radiomir Tourbillon GMT Ceramique

 

Officine Panerai - Radiomir Tourbillon GMT Ceramique

 

 

Jaeger-LeCoultre – iPhone és SIHH 2010

 

Jaeger-LeCoultre - iPhone és SIHH 2010

 

A Jaeger-LeCoultre egy különleges technológiai utazásra invitálta online rajongói közösségének tagjait az idei SIHH (Salon International de la Haute Horlogerie) kiállításra, melyre a részvételhez a márka web oldalán keresztül lehetett regisztrálni. A sokrétű rendezvény mellé a cég elkészítette iPhone és iPod Touch készülékekre fejlesztett mobil almanachját is, hogy a márka iránt elkötelezetten rajongók mindig maguknál tudhassák a fontosabb technikai adatokat és az órakészítés folyamatának fontosabb mozzanatait gyönyörű képekkel és animációkkal illusztrálva.

A program letölthető az AppStore-ból.

 

Omega és Clooney az “Up in the Air” című filmben

 

Omega és Clooney

 

A Jason Reitman által rendezett "Up in the Air" című filmet idén a legtöbb kategóriában jelölték a Golden Globe díjra, minden más filmhez képest. Jason Reitman a "Juno" és a "Köszönjük hogy rágyújtott" című két zseniálisan szatírikus szociodrámájával már bizonyította tehetségét és érzékenységét, hogyan is kell egy-egy olyan mindennapi témához nyúlni, amely mindannyiunkat érint, bármelyikünkkel megtörténhet. Legújabb filmjében a recesszió sújtotta gazdaság és annak mindennapi életünkre kiható pillanataiba ad betekintést több szemszögből szemlélve a dolgokat az elmaradhatatlan szatírikus elemekkel operálva.

Az éles szemű nézők akik mindig résen vannak az órák megfigyelésében még filmnézés közben is (jelentem megszálott vagyok én is) azok felfedezhetik majd, hogy George Clooney mint az Omega egyik nagykövete, természetesen itt is Omega modellt visel a csuklóján. Az említett óra egy Hour Vision modell, Co-Axial szerkezettel. 

 

 

Omega és Clooney

 

Up in the Air

 

 

Tissot – Visodate 1957

 

Tissot Visodate 1957

 

A Tissot is megérezte a klasszikus trendek új szellőit, és csatlakozott az áramlathoz mely magával hozta az elmúlt hónapok egyre több és szebb, a régi időket idéző modelljeit. A nemes acél tok szerény 40mm melyet elől és hátul is zafír üveggel szereltek. A meghajtásért ETA 2836-2 jelű automata 25 köves szerkezet felel, melynek járástartaléka 42 óra. 

kiskereskedelmi ár: 445 €

 

Baume & Mercier – Classima Executives XL Chronograph Calendar

 

Baume & Mercier Classima Executives XL Chronograph Calendar

 

Nemes acél 42mm átmérőjű és 13mm magas tok ad helyet a márka által saját képre formált ETA Valjoux 7751 típusú automata kronográf szerkezetnek. A kékített csavarokkal és genfi csíkozással díszített szerkezet holfázis modullal rendelkezik, melynek kijelzése a "Grain d’ Orge" díszítésű számlapon 6 óránál látható. A rúgó feszítésért felelős rotor a márka logojával díszített, egyedi kialakítású komponens.

 

 

Xetum – új márka

 

Xetum

 

A kaliforniai székhelyű Xetum márkát Jeff Kuo designer jegyzi, aki az amerikai származás ellenére az összeszerelést Svájcban végezteti, ami egy új és eddig ismeretlen márka esetében fontos tényező. Kezdetnek 2 kollekcióval léptek piacra melyekben automata ETA szerkezetek biztosítják a meghajtást. 

 

Stinson kollekció

Nemes acél tok 40mm átmérővel és 11mm vastagsággal, zafír üveggel az elő, ásványi kristály üveggel a hátlapon, vízállóság 100 méter. A meghajtást ETA 2824-2 automata 25 köves szerkezet adja, 28.800 féllengésszámmal és 38 órára elegendő járástartalékkal.

kiskereskedelmi ára: 995$

 

Xetum

 

Tyndall Collection

Nemes acél tok 40mm átmérővel és 11mm vastagsággal, zafír üveggel az elő, ásványi kristály üveggel a hátlapon, vízállóság 100 méter. A meghajtást ETA 2895-2 automata 27 köves szerkezet adja, 28.800 féllengésszámmal és 42 órára elegendő járástartalékkal.

kiskereskedelmi ára: 1.395 $

 

Xetum

 

Xetum

 

Xetum

 

 

Montblanc – Villeret ExoTourbillon Chronograph

 

Montblanc Villeret ExoTourbillon Chronograph

 

Limitált kiadás: 8 db

A Villeret kollekció ékköve az ExoTourbillon névre keresztelt modell. A mindössze 8 példányban elkészített műalkotás 47mm átmérőjű tokja 18k fehér arany és platina kivitelben is készült. A számlapon centrális az óra perc és kronográf másodperc mutatója, segéd számlapon 9 óránál az idő másodperc kijelzése, 4 óránál a második időzóna éjjel/nappal indikációja, 3 óránál a kronográf 30 perces gyüjtője. 12 óránál a fél számlapot elfoglaló hatalmas tourbillon szerkezet látható, ám szokatlan és egyedi módon a billegő kerék a tourbillon kalitkán kívül helyezkedik el, ami lehetőséget adott a nagyobb méret használatára. Az eddig még soha nem alkalmazott tourbillon megoldás ihlette az "EXO" görög jelző használatát melynek jelentése "valamin kívül".

Montblanc – Villeret 1858 Vintage Chronograph

 

Montblanc Villeret 1858 Vintage Chronograph

 

Limitált kiadás: 58 db fehér arany tokkal, 58 db vörös arany tokkal

A Montblanc mikor úgy döntött, hogy a szép és exkluzív tollak mellé órákat is érdemes lenne készíteni, komolyan gondolta ennek a tervnek a megvalósítását. A kellően erős anyagi háttérnek és a luxus szegmensben szerzett pozíciójának köszönhetően adottak voltak a feltételek ahhoz, hogy jól sikerüljenek a dolgok, annak ellenére hogy egy merőben új területen kellett igazán egyedit és átütőt alkotni. Természetesen az említett háttér még közel sem jelent garanciát arra, hogy helyes irányban induljon el egy ilyen ívű vállalkozás, azonban ha megfelelő szemléletű és szaktudású emberek irányítanak jó szervezési képességekkel, akkor minden lehetséges. Nos a Montblanc vezetői komolyan és nagyban gondolkodtak, minek köszönhetően igen kurrens időmérő alkotások kerülnek ki a márka neve alatt a nyílvánosság és a szakma szeme elé, komoly elsimerések mellett.

A Villeret 1858 család a márka Haute Horlogerie kollekciója, melyben az időmérők a legmagasabb szintű szaktudást öltik tisztán mechanikus formába. A Vintage Chronograph név a számlapon szokatlanul centrálisan és spirál formában jelölt tachymeter skálával együtt az 1910 és 1930-as évek legendás Minerva kronográfjaira emlékeztet. A belső ráma indexálása, ahova hagyományosan a tachymeter skálát szokták helyezni jelen esetben a teleméter funkciónak ad helyet. A meghajtást Montblanc 16.29 jelölésű kézi felhúzós, oszlopkerekes kronográf manufaktúra szerkezet biztosítja 18.000 óránkénti féllengés számmal (2.5 Hz). A kronográfot a monopusher azaz a koronába integrált egyetlen gombbal lehet vezérelni. A 22 köves szerkezet 252 alkotóelemből áll össze, járástartaléka 55 óra.

A 43.5mm átmérőjű és 12.48mm magas óraház 18k fehér vagy vörös arany kivitelben készül, zafír üveggel szerelve a számlap felett és a csavaros hátlapon.

IWC – Portuguese Perpetual Calendar

 

IWC - Portuguese Perpetual Calendar

 

Ref. IW5021

Egy igazi nagyágyú az IWC műhelyéből öröknaptár rendszerrel, holdfázis kijelzéssel és 4 digites évszám kijelzéssel. Az elegancia mellett a sokrétű funkionalitás bizony helyet követel magának, így a 18k rozé vagy fehér aranyból készített tok mérete 44mm x 15.5mm lett ami bizony már nem éppen kecses darab, de még a kényelmesnek mondható viselet kategóriába belefér. A sok funkciót meghajtani képes szerkezet az IWC saját automata Pellaton húzású 51614 típusjelű 62 köves ékköve, melynek járástartaléka 7 napra elegendő a teljes rugófeszítéstől számítva.

 

 

IWC – Portuguese Manual Wind

 

IWC Portuguese Manual Wind

 

Ref. IW5454

Nemes acél tok 44mm átmérővel és 10mm vastagsággal szigorúan az elegancia és visszafogottság jegyében, mely az IWC 98295 típusjelű saját kézi felhúzású 18 köves szerkezetének ad helyet. A 46 órás járástartalékkal rendelkező óramű szívét Breguet spirálra bízták a mesterek melyet nagy precízitással lehet finomhangolni. A szerkezet egyes részeit genfi csíkozással díszítették. A számlap fekete és ezüst tónusú kivitelben is készül, melyen mindig kotrasztosan az ellenkező verzió színével  egyező kis másodperc gyűjtő kerül a 6 órás pozícióhoz.  

 

 

IWC – Portuguese Yacht Club Chronograph

 

IWC Portuguese Yacht Club Chronograph

 

Ref. IW3902

Az IWC tervezői nagyon érzik hogyan kell órák iránt gyengéden érző férfi szíveket nagy tömegben megdobogtatni. Persze csakis saját magamból indulohatok ki és kalkulálnom kell azzal, hogy az ízlés nagyon szubjektív fogalom, de érzésem szerint nem állok messze az igazságtól. A Portuguese Yacht Club Chronograph egyszerre elegáns, sportos, férfias, hiszen a tervezői figyeltek az apró részletekre és kifinomult ízléssel vegyítették egymással a meghatározónak mondható stílusjegyeket. A nemes acél vagy 18k rozé aranyból készülő tok 45.5mm x 14.5mm méretű, ami megjelenésében már első pillantásra sugallja a férfias külsőt, amiben a tekintélyes méretű és jellegzetes formájú stopper óra kezelő gombok a szépen védett csavaros koronával együtt még segítenek is a hatást fokozni. A XX. század elejét idéző számlap nemes egyszerűségével, letisztult megjelenésű azonnal átlátható funkcionalitásával az eleganciáért felel, míg a finom tapintású erős, fekete kaucsuk szíj a sportosságért. A mindkét oldalán csillanásmentes réteggel ellátott zafír üveggel szerelt tok az IWC 89360 típúsjelű 40 köves, dupla kilincses automata szerkezetének nyújt védelmet, 60 méteres mélységig garantált vízállósággal. A flyback stopper szerkezet járástartaléka 68 órára elegendő a teljes húzott állapottól számítva. 

 

A. Lange & Sohne – Saxonia Annual Calendar

 

A. Lange & Sohne Saxonia Annual Calendar

 

A Lange mesterei a 18k fehér vagy rozé aranyból készülő 38.5mm x 9mm méretű tokot az előbb említett modellhez hasonlóan szintén a XX. század elejére jellemző klasszikus arányokban készítették el. A kép a letisztult elegancia ellenére robosztusságot sejtet, kézben fogva e csodás időmérőt azonban egészen finom alkotást látnánk. A külső rámáján és szíjtartó fülein polírozott, a közép részén oldalt szatinált tok egy automata L085.1 SAX-0-MAT típusjelzésű, 43 köves manufaktúra szerkezetnek ad helyet, melynek maximális járástartaléka 46 óra. A megmunkálás és összeállítás természetesen ezen modell esetében is javarészt kézzel történik, a szigorú Lange minőség tanúsítási szabványoknak minden ponton megfelelve. A szerkezet digitális dátum kijelzés és öröknaptár funkciókkal működik, melynek kijelzése a számlapon 12, 3, 6 és 9 óránál látható. A felhúzó rotor 21k aranyból készül melyen platinából készített lendítő súly adja a mozgási energiához szükséges megfelelő lendítő tömeget. A szerkezet egyes részeinek apró gravír díszítései ugyancsak kifinomult kézi munkának köszönhetőek.

 

http://www.orahirek.hu/wp-content/uploads/Lange_saxa1.jpg

 

 

A. Lange & Sohne – 1815 Moonphase

 

A. Lange & Sohne 1815 Moonphase Homage to F. A. Lange

 

Ref. 212.050 – Limitált kiadás: 265 db

Lange műremek klasszikus méretben, melyet kézi felhúzású L943.2 típusjelű 26 köves manufaktúra szerkezet hajt 45 órás járástartalékkal. A 18k rozé arany tok 37.4mm átmérőjű és 8.9mm vastag mely a XX. század elejének általános férfi óra méretetit idézi. A nagyrészt kézzel dekorált és szerelt szerkezet természetesen minden tekintetben megfelel a Lange híresen szigorú minőség ellenőrzési rendszerének.

 

 

Baume & Mercier – Classima Executives Magnum XXL Black PVD

 

Baume & Mercier Classima Executives Magnum XXL Black PVD

 

Ref. 8853

A másik Classima Executives Magnum modell ugyancsak az XXL jelölést kapta a nevében a tok méret ugyanis ebben az esetben is 44mm, azonban itt a nemes acélt a megmunkálással együtt még fekete PVD bevonattal is ellátták. A tokra egységesen a szatinált és homokfújt kezelés jellemző ami a nyomógombokra és a koronára is igaz. A tok felépítése azonos az előbbi modellel szintén, zafír üveggel és csavaros hátlappal a 200 méteres mélység a határ ahol még tömít az óra a betörni akaró víz ellen. A fekete számlap is csak kijelzési funkciójában különbözik a testvértől, az aplikált indexek itt is ródiumozottak és Superluminova betétet kaptak a mutatókkal egyetemben. A csavaros hátlapon egy háromszög alakú kivágáson át az automata szerkezetbe is betekintést nyerünk, melynek felhúzó rotorja Côtes de Genève díszítést kapott. A számlapon 6 óránál a dátumot, 3 óránál a kronográf míg 9 óránál a kis másodperc gyűjtőt olvashatjuk le.